يبوست اغلب هنگامي اتفاق مي افتد كه حركت مدفوع از طريق دستگاه گوارش بسيار كند بوده و مدفوع سخت و خشك مي شود. در اين گونه مواقع، كودك حالتي بيقرار داشته و چهره اي برافروخته دارد و گاهي به سمت شكم خم مي شود. علل بسياري مي تواند باعث يبوست در كودكان شود، از جمله:

امتناع از دفع: ممكن است كودك شما  از دفع كردن مدفوع طفره رفته و آن را ناديده بگيرد زيرا او حس خوبي به فضاي دستشويي نداشته و يا مشغول بازي كردن باشد.

– روده تحريك پذيرسندرم روده تحريك پذير  باعث ايجاد مدفوع بزرگ و سخت مي شود. مدفوع سفت ممكن است در ناحيه مقعد زخم ايجاد كند و كودك نمي خواهد تجربه دردناكي داشته باشد و همين موضوع باعث يبوست در كودك مي شود.

– آموزش دير هنگام دفع در كودك: مسائل مربوط به آموزش دفع  در كودك را به موقع شروع كنيد. در صورتي كه اين كار به تاخير بيفتد ممكن است كودك در دفع دچار مشكل شود.

– تغييرات در رژيم غذايي: برخي تغييرات در رژيم غذايي ممكن است در كودك سبب يبوست شود. يكي از شايع ترين موارد براي يبوست در كودكان اين است كه  مواد غذايي آن ها از يك رژيم مايع  تبديل به يك غذاي جامد مي شود.

– داروها: مصرف بعضي از داروها ممكن است سبب يبوست در كودكان شود.

– آلرژي به شير گاوآلرژي به شير گاو يا مصرف فراوان محصولات لبني (پنير و شير گاو) گاهي اوقات به يبوست منجر مي شود.

– سابقه خانوادگي: كودكان مبتلا به يبوست كه اعضاي خانواده آن ها دچار بيماري يبوست هستند بيشتر در معرض يبوست هستند. اين موضوع  ممكن است به علت عوامل ژنتيكي يا محيطي مشترك باشد.

– شرايط پزشكي: برخي مشكلات و بيماري ها ممكن است باعث يبوست در كودكان شود مانند ناهنجاريهاي آناتوميك، مشكلات متابوليك يا مشكل در سيستم گوارشي.

نوشته شده توسط reprh | ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۲:۵۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

بزرگ ترین مرجع قالب وبلاگ طراحی سایت سیستم مدیریت آگهی